Kolonizációs növényeket nevelünk

A JÖVŐNEK ÉS A JÖVŐÉRT

Az ORION Űrnemzedék Alapítvány és az általa alapított Csillagváros Kft. számára a különféle leveles zöldségek termesztése, a palánták előállítása és a szamócatermesztés olyan fontos irányvonalat képvisel, mely nem csak az űrutazások, de a földi gazdálkodás hatékonyságának és fenntarthatóságának is új dimenziót adhat.

A Budapest szívében található vertikális farm egy több helyszínnel rendelkező Controlled Environment Agriculture (CEA) létesítmény professzionális, kutatás-fejlesztéssel és innovációval foglalkozó munkatársakkal. Itt öt különálló, teljesen egyedileg vezérelhető vertikális farm helyiségben és három kisméretű növénynevelő szekrényben zajlik a termelés.

Az ORION Alapítvány és a Csillagváros együttes munkájával a vertikális farm szerepe meghaladja a hagyományos növénytermesztést. A kolonizációs növények innovatív termesztése nem csak az élelmiszerforrások diverzifikálását szolgálja, hanem azt is elősegítheti, hogy az asztronauták és jövőbeli űrhajósok egészséges és tápláló élelmiszerhez jussanak a hosszú távú űrutazások során. Az alapítvány elkötelezettsége a kutatás, az innováció és a fenntarthatóság iránt összefonódik a kolonizációs növényekkel kapcsolatos fontos célokkal. Az űrkutatás által inspirálva, a Csillagváros nem csak a termesztésre összpontosít, hanem az ebből nyert ismereteket és technológiákat felhasználja a földi gazdálkodás fejlesztésére is, hozzájárulva ezzel a fenntartható élelmiszertermelés globális kihívásainak megoldásához.

Új korszak a fejlődés jegyében

Az együttműködés révén tehát a kolonizációs növények nem csupán a jövő élelmiszerforrásait jelentik, hanem egy új korszak kezdetét is, ahol az emberiség az űrkutatás és a földi fenntarthatóság terén egyszerre vállalhat úttörő szerepet.

A vertikális farmok időszerűségének hátterében az emberiség előtt álló globális kihívások állnak. Ezek a túlnépesedés, a korlátozott termőterület, a minőségi talajhiány és az éghajlatváltozás hatásai. A vertikális farmok ezen kihívásokra válaszul fejlesztett automatizált rendszerek, melyek lehetővé teszik a folyamatos növénytermesztést 0-24 órában. A vegyszermentes előállítás és a szigorú technológiai előírások révén a termékek mosás nélkül is fogyaszthatók, így élelmiszer minőségű termékeket nyerhetünk.

A növények termesztése során a beltartalmi értékek szabályozhatók, így például a salátákban a C-vitamin tartalom növelhető, illetve a vízigényük akár 95%-kal is alacsonyabb lehet a hagyományos termesztéshez képest, ami kritikus jelentőségű lehet hosszabb űrutazások és űrkutatási missziók során.

A kolonizációs növények termesztése természetesen különféle kihívások elé állítja a kutatókat. Az űrállomások környezeti tényezői, mint a súlytalanság, a korlátozott vízkészlet és a növényvédelem problémái új megközelítéseket kívánnak. A zárt rendszerek alkalmazása, mint például Csillagvárosnál is használt hidropónia – azaz a tápfolyadékkal és nem földdel működő termesztés – lehetővé teszi, hogy a hatékonyság növelhető legyen.

A kolonizációs növények nem csupán az asztronauták táplálkozásában játszanak fontos szerepet, de pszichológiai és mentális támogatást is nyújtanak a hosszú űrutazások során. A nemzetközi űrállomáson végzett növénytermesztés különböző aspektusai, mint a NASA VEGGIE projekt, a tápanyag-ciklusok optimalizálása, a légszűrés és levegőminőség javítása valamint más kutatási célok együtt járulnak hozzá a kolonizációs növények termesztése képének komplexitásához.

Elkötelezettségünk a kolonizációs növények termesztése iránt nem csupán saját fejlődésünket és kutatásainkat szolgálja, de összeköt bennünket az innováció és a kreatív együttműködés közös útján is. Ebben a szellemiségben örömmel mutatjuk be egyedülálló partnerségünket a Budapest Makery-vel. Ez a partnerkapcsolat projektünk szellemi- és technológiai megerősítésének újabb fontos mérföldköve.

Kolonizációs növény vacsora

Kóstolj bele a jövőbe