Tehetséget gondozunk

Project TELLER

Bemutató a 2023-as REXUS programhoz tervezett magyar kísérletről

A REXUS egy, az Európai Űrügynökség (ESA) által támogatott, svéd-német szervezésű projekt, egyetemi hallgatók és doktoranduszok számára. A program keretében 8-10 csapat juttathat fel 90-100 km magasra kísérletet egy rakéta fedélzetén,melynek kifejlesztése során megismerkedhetnek az ESA által támasztott űripari normákkal és az űrrendszerek fejlesztési folyamatával.

Project TELLER

Korábban két magyar csapat vett részt REXUS programban. A GEKKO 2013-ban és a REM-RED 2015-ben.

A TELLER REXUS kísérletben egy iránybecslő sugárzásdetektor-rendszert fejlesztett a csapat, azzal a céllal, hogy a sugárzás jellegéről több információt kapjunk. Ez ugyanis nincs még feltérképezve 30-100 km-es magasságokban. Ez alatt meteorológia ballonokkal, felette pedig a műholdakkal vagyunk képesek mérni a különböző sugárzási viszonyokat, a kettő közti sáv viszont még felfedezésre vár.

A kísérlet talán legérdekesebb funkciója, hogy a sugárzás irányát is képes megbecsülni. A tudományos értékek mellett az újonnan indult űrmérnök mesterképzés, illetve a magyar űripar is profitálhat a projektből hosszú távon, valamint a projektben résztvevő hallgatók gyakorlati űripari tapasztalattal tudnak a munkaerőpiacra lépni.

A csapat 8 űrmérnök, 1 fizikus és 1 gépész hallgatóból állt.

Tehetséggondozási tevékenységünk fókuszában az áll, hogy elősegítsük a következő generációk tehetséges űrkutatóinak felkészülését és fejlődését. Hiszünk abban, hogy az általuk hozott újítások és eredmények formálják majd az űrkutatás jövőjét és teremtik meg majd az emberiség további felfedezéseinek és eredményeinek alapjait.

Büszkék vagyunk arra, hogy támogatást nyújthatunk a BME Suborbitals versenycsapatnak, amely magas szintű kutatási és fejlesztési tevékenységet folytat. A kutatórakéták fejlesztése nem csak a csapat elhivatottságát és tehetségét tükrözi, hanem az űrkutatás jövőjének alakításában is kulcsszerepet játszik.

A BME Suborbitals rakétafejlesztő versenycsapat évek óta magas szinten teljesít a különböző nemzetközi versenyeken, emellett pedig egyre fontosabb szereplői a hazai űriparhoz köthető eseményeknek is. 2024.02.12-én este ünnepélyes keretek között került sor legújabb és eddigi legnagyobb versenyrakétájuk, a Prometheus bemutatására a Magyar Nemzeti Galéria falai között.

A BME Suborbitals csapata több mint 80 fős tagságával és az elért kiemelkedő eredményeivel  példaértékű lehet más hasonló projektek számára is. Az ORION Alapítvány éppen ezért arra ösztönzi az érdeklődőket, hogy ne csak támogassák a meglévő projekteket, de fontos az is, hogy terjesszék érdeklődésüket és elkötelezettségüket az űrkutatás iránt, hogy minél többen megismerhessék ennek a területnek a kiemelt jelentőségét, ha az emberiség jövőjéről van szó.

Hiszünk abban, hogy a rakéta nem csupán technológiai eredményt jelent, de egyfajta szellemi kihívás is egyben, amely a kitartás, az innováció és az emberi elszántság csodálatos manifesztálódása. A rakéta nem csak a világűrbe emel, de képes arra is, hogy az emberi lehetőségek határait feszegesse. A rakéta – szimbólum. A jövő szimbóluma.